PROGRAM  FESTIVALUL BUCUREȘTII LUI CARAGIALE

PROGRAM FESTIVALUL BUCUREȘTII LUI CARAGIALE

LUNI, 27 AUGUST

SCENA MICĂ

10:00 – 10:45 „Caragiale Express”, spectacol pentru copii (7+), MiniArtShow

10:45 – 11:00 Demonstrație de dans clasic, Clubul Sportiv DANCE FACTORY

11:00 – 12:00 „Copilăria lui Mozart”, spectacol pentru copii (4+), Asociația „Clasic e fantastic”

12:00 – 12:30 Spectacol de magie cu Cristina Strecopîtov

12:30 – 13:00 Demonstrație de sărituri cu bicicleta cu Gabi Orban

17:30 – 18:00 Concert – Cvartet Anima

18:00 – 18:50 Concert – Muzica Militară a Brigăzii 1 Mecanizate „Argedava”

20:30 – 22:00 „Gunoierul” de Mimi Brănescu, spectacol (16+)

 

SCENA MARE

19:00 – 20:10 „Goe în Țara Minunilor”, după I.L. Caragiale, spectacol pentru copii (7+), Teatrul Ion Creangă

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII

11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo

17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI

18:00 – 20:00 Atelier „Borcanul cu vise”, Fundația Calea Victoriei

 

MARȚI, 28 AUGUST

 

SCENA MICĂ

10:00 – 10:45 „Amintiri într-o valiză”, spectacol pentru copii (2–5 ani), Teatrul Ion Creangă

10:45 – 11:15 Concert – Corul de copii „Sunetul Muzicii”

11:15 – 11:45 Concert – Maria Popa

11:45 – 12:15 Spectacol de magie cu Cristina Strecopîtov

12:15 – 13:00 „Micii toboșari”, atelier interactiv de percuție cu Mihai Axinte

 

17:00 – 17:50 Concert – Muzică de promenadă

18:00 – 19:30 „Slugă la 5 stăpâni” de Mihai Gruia Sandu, spectacol, UNATC „I.L. Caragiale”

 

SCENA MARE

20:00 – 22:00 „Ultima oră” de Mihail Sebastian, spectacol (16+), Teatrul Municipal Ariel, Râmnicu Vâlcea

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII

11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo

17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI

18:00 – 20:00 Atelier de pictat pălării de paie, Fundația Calea Victoriei

 

MIERCURI, 29 AUGUST

 

SCENA MICĂ

10:00 – 10:30 „România dodoloață”, spectacol pentru copii (6+), Teatrul Ion Creangă

10:30 – 11:00 Demonstrație de dans popular, Trupa Larisa și Marin Barbu

11:00 – 11:15 Demonstrație de dans clasic, Clubul Sportiv DANCE FACTORY

11:15 – 11:30 Recital de chitară clasică cu George Popescu

11:30 – 12:15 Concert – Corul Meloritm

12:15 – 12:45 Spectacol cu baloane de săpun, Claudia Stroe

 

16:15 – 17:00 Concert – Bianca Mihai & Band

17:00 – 17:30 „Control”, spectacol de magie (14+) cu Cristian Pestrițu

17:30 – 18:30 „The Fly”, spectacol-concert cu Marius Vernescu, Alexandru Pribeagu & friends

 

SCENA MARE

19:00 – 22:00 „…Escu” de Tudor Mușatescu, spectacol (16+), Teatrul Mic (cu pauză)

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII

11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo

17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI

18:00 – 20:00 Atelier de pictură pe ceramică, Fundația Calea Victoriei

 

ALTE ACTIVITĂȚI

11:00 – 16:00 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

 

JOI, 30 AUGUST

 

SCENA MICĂ

10:00 – 11:10 „Fluturi și oameni”, spectacol pentru copii (3+), Compania de teatru Two of Us

11:10 – 11:45 Karaoke cu Andreea Gaica și Andra Mirescu

11:45 – 12:30 „Clara, funcționara timpului liber”, spectacol pentru copii (6+), Ana Turoș

12:30 – 12:45 Trouble Crew Show

12:45 – 13:00 Recital de flaut și oboi cu Irina Roman și Carmen Simion

 

16:30 – 17:15 Concert – Melodiile Americii Latine, Marthin Marcos Band

17:15 – 17:45 „România dodoloață”, spectacol pentru copii (6+), Teatrul Ion Creangă

18:00 – 18:50 Concert – Adrian Nour & Trio Zamfirescu

 

SCENA MARE

19:00 – 21:30 „Gaițele” de Alexandru Kirițescu, spectacol (16+), Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște (cu pauză)

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII

11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo

17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI

18:00 – 20:00 Atelier de colaj – personaje caragialiene, Fundația Calea Victoriei

 

ALTE ACTIVITĂȚI

11:00 – 16:00 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

 

VINERI, 31 AUGUST

 

SCENA MICĂ

10:00 – 11:00 Spectacol de improvizație pentru copii, Urban Impro

11:00 – 11:15 Demonstrație de dans sportiv, Federația Română de Dans Sportiv

11:15 – 11:45 Karaoke cu Andreea Gaica și Andra Mirescu

11:45 – 12:00 Recital de flaut și oboi cu Irina Roman și Carmen Simion

12:00 – 12:30 „Monșer! Musiu!”, improvizație instrumentală cu Ruxandra Coman și Răzvan Ropotan

12:30 – 12:45 Funny Circus, spectacol pentru copii

 

17:00 – 18:00 Conferința „Poveștile costumului popular românesc”, Fundația Calea Victoriei

18:00 – 18:50 Concert – Irina Sârbu & Band

 

SCENA MARE

19:00 – 21:00 „Magic Național”, spectacol (16+), Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII

11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo

17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI

18:00 – 20:00 Atelier de pictat pe farfurii de lemn, Fundația Calea Victoriei

 

ALTE ACTIVITĂȚI

11:00 – 20:30 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

16:00 – 18:00 Plimbări culturale în zona Grădinii Cișmigiu, Fundația Calea Victoriei

 

S MBĂTĂ, 1 SEPTEMBRIE

 

SCENA MICĂ

10:00 – 10:30 „România dodoloață”, spectacol pentru copii (6+), Teatrul Ion Creangă

10:30 – 11:15 „The Sound of Musical”, Corul de Copii Radio

11:15 – 11:45 Trouble Crew Show

11:45 – 12:00 Jonglerii și acrobații cu Vlad Benescu

12:00 – 12:50 „Prințesa Anastasia”, spectacol pentru copii, Asociația CREAS

 

16:45 – 17:45 Conferința „Bucureștiul de altădată”, Fundația Calea Victoriei

19:30 – 20:20 Concert – Mircea Tiberian și Nadia Trohin

20:30 – 21:30 „Pân’ la Rai” cu Adrian Naidin

 

SCENA MARE

18:00 – 19:20 „Pantalone în lună”, după Cyrano de Bergerac, spectacol pentru copii (5+), Teatrul Ion Creangă

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII

11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo

17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

 

ALTE ACTIVITĂȚI

11:00 – 13:00 Plimbări culturale în zona Grădinii Cișmigiu, Fundația Calea Victoriei

11:00 – 20:30 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

 

DUMINICĂ, 2 SEPTEMBRIE

 

SCENA MICĂ

10:00 – 11:00 „Parafraze cu parfum interbelic”, Corul de copii al Operei Naționale București

11:00 – 11:15 Funny Circus, spectacol pentru copii

11:15 – 11:30 Jonglerii și acrobații cu Vlad Benescu

11:30 – 12:00 „Monșer! Musiu!”, improvizație instrumentală cu Ruxandra Coman și Răzvan Ropotan

12:00 – 12:30 Spectacol cu baloane de săpun, Claudia Stroe

12:30 – 13:00 Recital de balet, Victoria Dance Studio

 

17:30 – 18:15 Concert – Alex Ștefănescu

18:15 – 19:15 „SĂFTIȚĂ” cu Marius Mihalache & Band

19:15 – 20:45 „Căldură? Mare?”, după I.L.Caragiale, spectacol (14+)

 

SCENA MARE

21:00 – 22:00 Concert – Orchestra Națională Radio

 

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII

11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo

17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

 

ALTE ACTIVITĂȚI

11:00 – 20:30 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

15:00 – 17:00 Plimbări culturale în zona Grădinii Cișmigiu, Fundația Calea Victoriei

 

……………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Photobus: Mașina cu poze / Cabina foto

Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 16:00 – 22:00

 

Expoziție: Mașini de epocă

Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 22:00

 

Expoziție: Biciclete retro, Retro Velo România

Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 22:00

 

Expoziție: Fotografii din Bucureștii de altădată

Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 22:00

 

Tombola cu Amintiri

Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 13:00 și 15:00 – 21:00

Accesul la toate evenimentele din cadrul festivalului este gratuit.

Pentru atelierele cu număr limitat de participanți, înscrierile se vor realiza în spațiile destinate activităților, cu 30 de minute înainte de începerea atelierelor.

Mai multe informații despre festival și programul celei de-a VII-a ediții sunt disponibile pe www.teatrulioncreanga.ro și Facebook.com/BucurestiiLuiCaragiale.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *